עברית

Accessibility

Change text size

Change colors

Show links

Accessibility statement

your bag is empty.

ראידה אדון “אישה ללא בית”

כשאוכלים כל יום שוקולד, השוקולד כבר לא מרגש, כבר מרגיש משהו שבשגרה,הוא יכול לבוא עם פצפוצים, שקדים, אפילו יכול להפתיע עם תות בפנים אבל זה עדיין שוקולד ובלוטות הטעם כבר מתרגלות ומשדרות למוח “הנה שוב שוקולד”. לפעמיים תוך כדי עיסוק אינטנסיבי באמנות גם מגוון רחב של יצירות שאני רואה כבר לא מרטיטות לי את הלב. אני יכולה לראות את היופי, את הפוטנציאל העיצובי של היצירה כשתהיה תלויה בחלל, אני יכולה לראות איך זה ישרת את הלקוחות ומי מהמעצבים יאהב את הסגנון, אבל הנה שוב שוקולד…

לעתים קורה שאני פוגשת אמן או אמנית שמצליחים להרטיט משהו במיתרי הלב שלי, דיברנו כבר על העובדה שאמנות היא טעם אישי ומה שמרגש אותי יכול להיות סתמי לחלוטין עבור אדם אחר. לפני כחודש התארחה ביום העיון בנושא “נשים אמניות בישראל” שקדם לתערוכה “3 שיחות” במרכז האמנויות בגבעת חביבה האמנית שגם המפגש אתה וגם היצירה שלה הצליחו לגרום לי להתרגשות.

ראידה אדון היא אמנית וידיאו ארט שנולדה בעכו, שסיימה את לימודיה בבית הספר התחילה לשחק בתיאטרון  ובטלוויזיה, ראידה עוסקת במרחבים העכשוויים של היצירה המתגלמים בקולנוע, ווידיאו ארט.

ראידה הציגה לנו קטע מתוך העבודה שלה “אישה ללא בית” מ-2013, המתארת את תהליך החיפוש של האמנית אחר זהות, עוגן ובית. עבודת הוידיאו של אדון העושה שימוש ביסודות קולנועיים מובהקים – נרטיב, דמויות ואופי ויזואלי מדוקדק, גרמה לכל מי שישב באולם (בדממה) להתמגנט לנופים הקסומים ולדמויות הסוריאליסטיות. הדמות הראשית (שאותה ראידה משחקת)  יוצאת לחפש את ביתה בארץ מסוכסכת, עוזבת הכל ויוצאת למסע עם מיטתה המכילה את סודותיה וחלומותיה, תחושה חזקה שעולה מתוך הסרט הוא הזרות, הנופים שמשתנים ומייצגים כל מקום ושום מקום.”מקומות חסרי אפיון מקומי, חסרי זהות מוגדרת, אף כי רוח המזרח וצליליו שורים עליהם”, כותבת סלע במאמר התערוכה.

maxresdefault

העבודה השלמה באורך של חצי שעה, ראידה הקרינה לצופים רק 10 דקות והתחושה בחלל הייתה של צורך ורצון להמשיך ולצפות בקסם. אני אישית נסעתי לחפש את היצירה השלמה בתערוכה” זהות האמן הפלסטיני” בגלריה באום אל פאחם.

 

בשיחה עם ראידה היא מספרת כיצד היא מתמסרת כל כולה ליצירה, משקיעה משאבים עצומים להפיק את האמנות שלה, ששאלתי אותה מה היא יכולה להמליץ לאמנים אחרים היא אמרה “בעולם האמנות צריכים הרבה מרפקים, להתעקש, הבעיה עבורי היא שלרוב בכל מה שקשור לוידיאו ארט אין גוף מסודר שתומך ביצירות, לרוב ההפקות הן קטנות ההפקות שלי הם גדולות, אני ממליצה לאמנים להאמין באמנות, לא לוותר, לא לאבד תקווה, לצערי מהשכבה שלי הרבה אנשים מוכשרים לא עוסקים היום באמנות. זה לאהוב ולהתמיד רק ככה זה עובד, והכי חשוב לתמוך אחד בשני ולדעת לפרגן”.