עברית

Accessibility

Change text size

Change colors

Show links

Accessibility statement

your bag is empty.

מקרה מקורי במיוחד

שבוע שעבר התקשרה לקוחה (נקראה לה גברת D ) שסיימה לשפץ את הבית וחייבת עכשיו עכשיו לבחור תמונות לסלון ולחדר השינה. (ככה אנחנו הנשים ברגע שנכנס לנו הג’וק לא נניח עד שנמצא את מה שחיפשנו). הזמנתי אותה לביקור בסטודיו, היא הגיעה במיידי והסבירה מה היא מחפשת, “ציור לחלל המרכזי בבית, מעל הספה בסלון , עם עדיפות לציור גדול,  ושני ציורים בינוניים לחדר השינה לנישה חשופה”. תמיד כייף לעבוד עם לקוח שמכוונן על מה שהוא רוצה, ובכלל הגברת הגיעה עם המון אנרגיה ומיד הדביקה גם אותי בחדוות החיפוש , גברת D התחילה להתבונן ביצירות, הוצאתי לה מגוון רחב של אפשרויות ואת אלו שאהבה שמה בצד.

לאחר שהצטמצמנו למספר קטן של אפשרויות, עברנו לשלב המחירים. רק בשלב הזה הגדירה גברת D  תקציב על סך 500 ₪ לשלושת היצירות. אשתף שהיצירה שעליה  נדלקה גברת D , בגודל של 2  מטר על 1.60, ציור בצבעי שמן על קנבס מתוח, שציירה אמנית מקסימה ותמחרה אותו בהחלט במחיר נגיש.

גברת D  הופתעה מהמחיר והפתיעה אותי ששאלתי אותה אם היא מבינה שהציור הזה הוא מקורי, one of a kind,  שאם היא קונה אותו הוא רק שלה ורק לה יש כזה בעולם. גברת D  הסתכלה עלי ואמרה “זה לא חשוב לי” . לרגע אחד נעלמו לי המילים, כל העבודה שלנו מטרתה היא קידום אמנות מקורית צעירה, הדגש הוא על אמנות שהיא מקורית!

איך להתחיל בכלל להסביר את החשיבות של אמנות מקורית? אז בואו נתחיל מהגדרה מה זה מקורי הישר מהמילון: “מקורי- שאינו מועתק ואינו חיקוי. מקוריות היא ההיבט של יצירת או המצאת עבודות שהן חדשות או מקוריות, ולכן ניתן להבדיל אותן משיכפולים, זיופים והעתקים”.

עכשיו נתייחס לחשיבות של קידום יצירה מקורית בישראל. נכון אנחנו חיים בעידן של סין,  ארץ שמסוגלת לנצל פועלים ולייצר כל דבר במחירי בדיחה, בעידן שלנו השפע מסביב בהחלט יכול לאפשר לכל אחד למצוא אין סוף של עיצובים יפים, הדפסים ורפרודוקציות במחירים מאוד נגישים,  אפילו באיקאה או בדלית אל כרמל תמצאו גלריות שונות שמוכרות ציורים על קנבס שמייצרת מכונה ולכן ניתן לרכוש ציור גדול  ב-200 ש”ח.

וחזרה לסיפור שלנו ,הסתכלתי על גברת D  וראיתי שיש לה שרשרת מיוחדת מאוד שאני בטוחה שהיא קנתה אצל מעצבת מוכשרת ושאלתי אותה על השרשרת. הפנים שלה קרנו אור וגברת D ענתה לי בגאווה שאת השרשרת הזו יצרה הכלה שלה, במיוחד לכבוד יום הנישואין ה-45 שלה ושל בעלה. ושאותה כלה  מעצבת תכשיטים צעירה ומוכשרת.  מיד שלפה את הטלפון שלה להראות לי דוגמאות מקסימות של עבודות. שאלתי אותה הם היא מבינה את החשיבות והערך בעבודה של מעצבת שיוצרת קולקציה במהדורה מוגבלת ולא פס יצור סיני להמונים.  הרי זו המטרה שלנו , לבדל ולייחד אמנים מוכשרים שיוצרים בזעת אפם, כשרונם, וכל הרגש בעולם את היצירות שלהם. אותה יצירה שהיא נדלקה עליה. (ובוא נכנס לפרופורציות, עלות היצירה עמדה על 1800 ש”ח לציור ע נ ק!!) איך אפשר לתמחר אותה ב-500 ש”ח הרי רק עלות הבד תעמוד על 300 ש”ח ועוד צבעים ועוד שעות על שעות של עשייה, ערך ריגשי, ערך סימבולי-תרבותי-חברתי, ואולי גם ערך כלכלי כי אותה אמנית כבר מציגה ויכול להיות שהערך של היצירה היום יהיה שווה הרבה בעתיד.

בהרצאתה של רונית כפיר בבוקר מעצבות שערכנו בגלריית גן שמואל אמרה רונית למעצבות “הלקוחות שלכן ישקיעו כסף בלקנות סלון יקר אבל יצירה? סלון שיחזיק מעמד  רק 10 שנים לעומת יצירה שהיא לכל החיים.”

אז נכון שישנם אמנים שדורשים עבור היצירה שלהם סכומים רחוקים מהיכולת של האדם הממוצע, אבל כאן מדובר בציור שבאמת ובתמים יכול ליצור כזו אנרגיה מדהימה בבית והערך שלו תומחר במחיר ריאלי לחלוטין.

איך נגמר הסיפור של גברת D? היא לא קנתה ואמרה שהיא רוצה לבדוק בעוד מקומות.

אבל אני הרגשתי את הלב שלה יוצא ליצירה הזו וידעתי שהיא לא תוותר בקלות. היא חזרה אתמול לקנות את היצירה והבטיחה לשלוח לי תמונה שאוכל לשתף גם אתכם. אז בקרוב התמונה…

אני גאה שיש לנו תפקיד חשוב בתיווך אמנות ישראלית, בעיקר של אמנים צעירים, ואני מקווה שכל לקוח שיצירה תצליח לגעת בו ככה  יפתח את ליבו וכן גם את ארנקו לתמוך באמנות ולאפשר לה להכניס ערך מוסף לבית שלו.