עברית

Accessibility

Change text size

Change colors

Show links

Accessibility statement

your bag is empty.

הומנואיד (דמוי אדם)

מרים יוחבץ, אמנית נפלאה שמציגה ב artush , מציגה החודש יחד עם אביה, הצייר בוריס יוחבץ תערוכה בגלריה אלפרד.
לפני שאספר על התערוכה אספר על המפגש הראשון שלי עם מרים, נסענו אני ועינת (מעצבת הפנים שעובדת יחד איתי מההתחלה..) לביקור אמנים בתל אביב, את מרים פגשנו בדירה של ההורים שלה, נוכחות היצירות של בוריס יוחבץ ישר הכתה בנו עם הכניסה לבית, יצירות שמכניסות אותך לעולם אחר. אי אפשר להתעלם מהם. ואז מרים הוציאה את היצירות שלה, יצירות קטנות ומלאות בצבע , היה תחושה של מכנה משותף, דיאלוג פנימי שהם מנהלים מעצם נוכחות של שני ציירים בבית. אבל ליצירות של מרים יש חיים משל עצמם, מלאות בדמיון וצבעוניות שקשה להשאיר אדישים בנוכחותם. (לצפייה ביצירות של מרים לחצו כאן)
20150811_122403
עכשיו הם מציגים יחד תערוכה זוגית בשם “הומנואיד”, שלא תפספסו:
ביום חמישי ה-21/7/16 ,  בתערוכה יציגו עבודות חדשות שנוצרו במיוחד לתערוכה, ברובן ציורים בגדלים משתנים, בטכניקה של גואש (בוריס) ואקריליק (מרים) ולצידם מיצב שיורכב מפסלים קטנים.
הומנואיד הוא מושג שמקורו בביולוגיה, המתייחס לדמות בעלת מאפיינים אנושיים יחודיים, אף שאינה אנושית. המושג מתייחס ליצורים מתחומים מגוונים כמו רובוטים דמויי אדם, יצורים היברידיים במיתולוגיות העממיות השונות, חייזרים ביצירות מדע בדיוני, וגמדים, טרולים ודומיהם ביצירות פנטזיה.
התערוכה הומנואיד מציגה שתי נקודות מבט מפתיעות על דימוי האדם, של אב ובת, האחת קוסמופוליטית והשנייה אישית. שניהם קשובים לתחזיות המנבאות את העתיד דרך בדיחות הדעת והחיפוש אחר האנושי.
בוריס יוחבץ: “התחושה שמולי ניצבים דמויי אדם מלווה אותי מגיל צעיר. כילד קטן בימים אחרי מלחמת העולם השנייה, צפיתי בברית המועצות מלקקת את הפצעים. כאדם צעיר, בעודי מביט בפוליטיקה הבלתי אפשרית של אירופה של המאה העשרים, ניטעה בי התחושה שאישים קיצוניים כמו היטלר וסטאלין, גם הם לא היו בני אנוש רגילים. ראיתי בהם יצורים דמויי אדם, שהניעו את אותן מסות אנושיות, דמויות אדם בעצמן, שובים אותם בקסמן של אידיאולוגיות הרצחניות.
אחר כך נמשכתי אל סרטי המדע הבדיוני, שהחלו לטפטף לברית המועצות בשנות השישים, ובהם מפלצות ויצורים דמויי אדם. המוטיב ההומנואידי קיבל מימד נוסף: אמנותי וספרותי, באותה התקופה התחלתי לחשוב ברצינות על אמנות”.
מרים יוחבץ: “השימוש במילה הומנואידים מייצר אולי ציפייה לראות משהו מכני, טכנולוגי, קר ומנוכר. הכוונה שלי היא דווקא לייצור חוויה פיגורטיבית וצבעונית שתגרום לכך שאנשים קודם כל יחייכו. אני מחפשת את החיבור בין המחשב לשלוחתו האנושית, ובתפר הזה אני מנסה לזהות את אותו מקום חמקמק בו הגבולות בין האדם למכונה מיטשטשים. אני מחפשת ליצוק תוכן מרגיע לקיום המאיים הזה, להתייחס אליו כאל צעצוע ועל ידי כך לבלום את התחושה שהעולם ההומנואידי משתלט בעורמה על חיי”.